July 8, 2010

Election Results Departments

Auditing

2010 GC elected douglas
Paul Douglas

Director

2010 GC elected 59
Gary Blood

Associate

2010 GC elected 61
Roy Cortez

Associate

2010 GC elected 52
Paul J. Edwards

Associate

2010 GC elected 50
Christopher Garrity

Associate

2010 GC elected 53
Sandra Grice

Associate

2010 GC elected 49
Daniel E. Herzel

Associate

2010 GC elected 57
Mark S. Hyder

Associate

2010 GC elected 51
Robyn Kajiura

Associate

2010 GC elected 60
Furaha Mpozembizi

Associate

2010 GC elected 58
Jeremy T. Smith

Associate

divider
Adventist Chaplaincy Ministry

2010 GC elected councell
Gary Councell 

Director

2010 GC elected chaplain
Mario E. Ceballos 

Associate

divider
Children's Ministries

2010 GC elected koh
Linda Mei Lin Koh

Director

2010 GC elected childrens
Saustin Mfune 

Associate

divider
Communication

2010 GC elected 09
Williams Costa Jr.

Director

2010 GC elected 08
Garrett Caldwell

Associate

2010 GC elected 54
Andre Brink

Associate

divider
Education

2010 GC elected DivDep03
Lisa M. Beardsley

Director

2010 GC elected lekic
Michael Lekic

Associate

2010 GC elected 68
John Wesley Taylor

Associate


2010 GC elected shulz
Luis A. Schulz

Associate


2010 GC elected kibucka
Hudson Kibuuka

Associate


divider
Family Ministries

2010 GC elected DivDep05
Willie Oliver

Director

2010 GC elected DivDep04
Elaine Oliver

Associate Director

divider
Health Ministries Department

2010 GC elected handysides
Allan Handysides

Director

2010 GC elected 03
Kathleen Kuntaraf

Associate

2010 GC elected landless
Peter Landless

Associate

2010 GC elected hardinge
Fred Hardinge

Associate

divider
Ministerial Association

2010 GC elected 64
Jerry Page

Director

At the request of Pastor Page, the Nominating Committee recommended that the election of associates for the Ministerial Association be deferred to the Annual Council meeting in October, giving him more time to evaluate the needs of the Association.

divider
Public Affairs and Religious Liberty

2010 GC elected graz
John Graz

Director

2010 GC elected busey
Barry Busey

Associate

2010 GC elected standish
James Standish

Associate

divider
Publishing Ministries

2010 GC elected faigao
Howard Faigao

Director

2010 GC elected publishing assoc
Wilmar Hirle 

Associate

divider
Sabbath School and Personal Ministries

2010 GC elected kuntaraf
Jonathan Kuntaraf

Director

2010 GC elected swanson
Gary Swanson

Associate

divider
Stewardship

2010 GC elected puni
Erika F. Puni

Director

2010 GC elected nino
Mario Nino

Associate

divider
Trust Services

elect blank
Thomas A. Kapusta

Director

2010 GC elected simpson
Charles B. Simpson

Associate

2010 GC elected samagasy
Wilfredo L. Sumagaysay

Associate

divider
Women's Ministries

2010 GC elected small
Heather-Dawn Small

Director

2010 GC elected womens assoc
Raquel C. Arrais 

Associate

divider
Youth Ministries

2010 GC elected cangy
Gilbert Cangy

Director

2010 GC elected 55
Jonatan Tejel

Associate

Advertisement
Advertisement